Radyo İzmir
Röportajlar

Koray Avcı ile uzun uzun konuştuk!

Koray Avcı: İzmir, aşık olduğum bir kadın gibi
Ünlü sanatçı Koay Avcı, İzmir’de arkadaşımız Volkan Çelik’e içini döktü. İzmir’i aşık olduğu bir kadına benzeten Koray Avcı, “İzmir benim için, hasret kaldığım her şey. Çünkü hala masum, hala içten, hala ciddi düşünecelere sahip, hala özgür, hala sevmeyi bilen bir şehir. İzmir, aşık olabileceğim bir kadın gibi; yanaklarını öpmeye korkarken, dudaklarına değmesin diye” dedi.

İzmir’e ne sıklıkla geliyorsun?

Ben, İzmir’i çok seviyorum. Konser olmasa da sürekli geliyorum. Özellikle Alaçatı’ya ve Eski Foça’ya çok gidiyorum. Dostlarım var burada. İzmir, beni rahatlatan bir şehir. Burada sevenimiz çok fazla. Yıllardır zaten İzmir’de konser yapıyorum.

Korav Avcı’yı senden dinleyebilir miyiz?

Yaklaşık 15 yıldır müziğin içindeyim. Profesyonel ya da değil. Sonuçta şarkıcılığın profesyonelliği olmaz. Ya güzel söylersiniz, ya içinizden söylersiniz. Müzik yaparken paylaşım içinde olmanız gerekiyor. Bu meslekle ilgili hiçbir eğitim almadım. Sadece kendi bildiklerimle devam ettim. Yıllarca hem ailemde hem de dostlarımın arasında müzk yapmam çok fazla istenmedi. Bu anlamda çok zorlu bir süreç geçirdim. Çok ciddi savaşlar verdim. Zaten yorgunluğumuzun sebebi odur. Ama yorulduğumuzu belli etmiyoruz. Artık insanların bir şey beklediğini düşünüyorum ben. Müziği beklediklerini, benimle bir şeyler paylaşmak istediklerini düşünüyorum. Onun için 15 yıllık süreçte çok düştüm kalktım ama yine de durmadım. Bu zamana kadar kimsenin kölesi olmadım. Kimseye “eyvallahım” da olmadı. Beni şimdi değil de, ben gittikten sonra anlayacaklar. Çünkü ben insanların dillerine değil, gönüllerine bir şeyler koymaya çalışıyorum. Ben zaten daha önce ustaların okuduğu parçaları yeniden okuyorum. Yeni bir bir şeyler yeni yeni vermeye başladım. İnsanların o ustanın eserini benden dinleyip mutlu oluyorlarsa, bu çok güzel bir durum. Bunu herkes başaramaz. Yanımda olan dostlarım zor günlerime şahittir. Çok aç kaldığımız, yalnız kaldığımız oldu. Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin her zaman.

Sokaklarda şarkı söyleyerek bugünlere geldiğini biliyoruz. Neler söylemek istersin?

Bunu bir gün ünlü olabilmek için yapmadım. Bazı genç çocuklar geliyorlar bana. ‘Ağabey biz sokakta çalıyoruz. Biz de ünlü olmak istiyoruz’ dedikleri an, onlara verilecek bir cevabım olmuyor. Ben sokakta; ünlü olmak yada zengin olmak için çalmadım. Ben hayatımı idame ettirmek için sokakta çaldım. Mekânlar beni işe almadılar. Ya da ben istemedim. Biraz protesto ettim kendi hayatımı. Kendimi protesto ettim ve sokaklarda çaldım. Ünlü olmak için değildi bu ama. Sonrasında şans güldü. İnsanlar sevdi. Ki ben sadece sokakta çalıp, oturmadım. Videolar çektim, internette paylaştım. İnsanlarla bir araya geldim. Kendi konserlerimi kendim verdim.

Onu yaptım, bunu yaptım Gerektiğinde ‘serbest sanatçı’ olarak devlete vergimi bile verdim. Yani bir çok şeyi bir araya getirip, doğru yerde ve mecralarda gerçekleştirdim. Benim genç sanatçı arkadaşlarıma tavsiyem şu; önce ne yapmak istediklerine karar versinler. Ondan sonra da hedeflerinin doğrultusunda ilerlesinler. ‘Ama ben sokakta çalayım, Koray Avcı gibi ünlü olayım’ yok böyle bir şey. Biz öyle bir şey beklemedik ki hiçbir zaman. Nasıl buralara geldiğimizi de bilmiyoruz. Bütün ekip aynı duyguları yaşıyoruz. Biz bir aileyiz. Biraz doğaçlama yaşıyoruz. İşin sırrı doğallıkta.

Hangi tarz şarkı söylemekten hoşlanıyorsun daha çok?

Benim özel bir tarzım olmadığı için; pop da söylüyorum, arabesk de, türkü de söylüyorum. Hedeflerim tabi ki genelde yalnız kalıp, kendimize vakit ayırıp, beste ve söz yazmak benim için. Şu an için başka ustaların şarkılarını okumak yada hiç duyulmamış yeni parçaları okumak bana daha cazip geliyor. Bundan da mutluyum.

Son olarak İzmir ile bitirelim. İzmir ile ilgili neler söylemek istersin?

İzmir’e her ay geliyorum. İzmir’de bir açık hava konseri vermek istiyoruz. İzmir, benim için bir genç kız gibi. Dokunamadığım, yanaklarını öpmeye korktuğum; parmaklarında izler bıraktığım, hikayeler yazdığım bir deniz gibi. Güneşiyle her sabak beni uyandırıp da, ‘günaydın, hoş geldin’ diyen bir kız gibi İzmir. İzmir benim için, hasret kaldığım her şey. Çünkü hala masum, hala içten, hala ciddi düşünecelere sahip, hala özgür, hala sevmeyi bilen bir şehir. İzmir, aşık olabileceğim bir kadın gibi; yanaklarını öpmeye korkarken, dudaklarına değmesin diye.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

Doğukan Manço ile röportaj!

Radyoizmir

Demir Demirkan ile röportaj yaptık!

Radyoizmir

YAŞAR KURT ile unutulmaz bir röportaj yaptık!

Radyoizmir

Yorum bırak