Radyo İzmir
Röportajlar

Aydın Kurtoğlu ile röportaj!

MÜZİKLE RUHUMU OKŞUYORUM

Bütün parçaları popüler olmuş, donanımlı müzik insanı, aynı zamanda duayen sanatçı Cengiz Kurtoğlu’nun da oğlu olan Aydın Kurtoğlu, İzmir’de arkadaşımız Volkan Çelik ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Şarkı söylemenin kendisi için bir yaşam biçimi olduğuna değinen genç sanatçı, “Şarkı söylemek bana hayattaki birçok olumsuz şeyi unutturup kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Benim için şarkı söylemeye başladığım an zaman duruyor. Sesimle, müzikle ruhumu okşuyorum. Kendimi daha iyi ifade ediyorum” diyerek içini döktü.

Öncelikle biraz seni tanıyabilir miyiz?

İşletme okudum. Turizim sektöründe birkaç yıl çalıştım. Şarkı söylemek hayatımda keyif aldığım işlerin en başında gelir. Kendimi bildim bileli en büyük hayalim iyi bir müzisyen ve iyi bir yorumcu olmaktı. Kısa sürede yakaladığım başarının en büyük nedeni yaptığım işe duyduğum sevgi ve aşktır.

Şarkı söylemek senin için nasıl bir duygu?

Şarkı söylemek bana hayattaki birçok olumsuz şeyi unutturup kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Benim için şarkı söylemeye başladığım an zaman duruyor. Sesimle, müzikle ruhumu okşuyorum. Kendimi daha iyi ifade ediyorum.

Bütün şarkıların bir şekilde kulağa çalınmış, akılda kalıcı ve çok da keyifli parçalar. Bunu nasıl başarıyorsun?

Aslında bunun için hiçbir çaba sarf etmiyorum. Sadece işimi yapıyorum ve geri çekilip seyrediyorum. Asıl amacım popüler olmak değil. Asıl amacım insanları güzel, yeni, farklı eserler ile buluşturarak onların sevgisini ve beğenisini kazanmak. Bunu da en iyi şekilde gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Her şeyden önemlisi arkamda kalıcı eserler bırakıyorum. Ben inanıyorum ki yaptığım ve bundan sonra da yapacağım hiçbir çalışmada vasat bir iş görmek mümkün değil, olamaz. Gerekirse şarkı söylemeyi bırakırım, albüm çıkarmayı bırakırım ama ortaya asla kötü bir şarkı çıkarmam. Sonuçta ben iyi bir müzik dinleyicisiyim. İyi şarkı, beste ve aranjenin ne olduğunu az çok biliyorum. Bunun biraz doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünüyorum. İyi şarkı ile kötü şarkıyı ayırt edemeyen arkadaşlar da var muhakkak, oluyor. Kötü şarkılar da çıkıyor. Onların da gidişatı belli. Hazır şarkı almıyorum ben. Tamamen sipariş üzerine, istediğim şeyi söz ve besteciye anlatıyorum. Onlar da sağ olsunlar, benim istediğim ve hissiyatım doğrultusunda şarkı yapıyorlar. Ben de yorumluyorum.

Sanat hayatına atılmanızda babanız Cengiz Kurtoğlu köprü oldu mu ?

Babam benim için köprüden daha çok zor geçilen bir sınır kapısı gibiydi. Geçmek istediğim taraf için her şeyin eksiksiz ve o tarafa uygun olması gerekiyordu. Kuralları çok iyi bilen biri olarak çok iyi hazırlandım ve hiç bir zaman acele etmedim. Doğru şarkı ve tarz ile vizeyi aldım diyebilirim.

Tüh tüh” Youtube’da milyonlarca kez tıklandı. Önceden kişinin tutmuş olması demek satılan kaset/cd satışlarıyla orantılıydı şimdi ise Youtube izlenme sayılarıyla eşdeğer. Neler söylemek istersin?
Sokaktaki simitçiye kadar sorun, benim şarkılarımı ezbere bilirler. Açıkçası bunun başında oturup da sayaç tutan bir insan değilim. Kimin ne kadar tık aldığı değil de, kimin gerçekten güzel işler yaptığını takip ediyorum. Görüyorum ki bazı müzisyen arkadaşlar başarıyı tıklamada arıyorlar. Hala tek gerçeğin doğru şarkı ve kısmet işi olduğunun farkında olmayan birçok insan var maalesef.

Bir gün babanızın eski parçalarından oluşan bir çalışma/albüm yapmanız beklenebilir bir hareket mi?
Aslında benim hayallerimin arasında olan şeyleri düşününce ilk 3’e girer. Babamın şarkılarını kendi tarzım ve tavrımla yorumlayıp yeni jenerasyonla buluşturmak istiyorum. Olacak ama henüz hazır değilim. Daha kariyerimin en başındayım. Yani %20 deyim. %50 yi görürsek yapabilirim.

En büyük hayaliniz nedir?

Bütün dünyayı dolaşmak ve birçok yerde konser vermek istiyorum. Yakın zamanda zor olsa da bunu gerçekleştireceğim zamanların geleceğine inanıyorum

İleride bir düet projesi gerçekleştirmeyi düşünürseniz, kiminle çalışmak istersiniz?

Benim jenerasyonumdan, benim gibi genç ve yetenekli bir dostum olsun isterim. Böyle bir teklif gelirse tabii ki de değerlendiririm. Bir bayan ve bir erkeğin düet yapması daha iyi olur diye düşünüyorum ama hiç belli olmaz.

Ne tarz müzikler dinlersiniz?

Babamdan dolayı onun bütün şarkılarını dinleyerek büyüdüm. Bunun yanı sıra Türk Pop ve Sanat müzikleriyle de iç içeydim. Kulağıma hoş gelen bütün şarkıları dinledim.

Müzik dışında boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Boş zamanlarımda genelde arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Bunun dışında yaptığım çok özel ve fazla bir şey yok. Sinemaya gitmeyi seviyorum. Plansız yaşıyorum aslında, oluruna bırakıyorum. Tamamen spontane.

Son olarak İzmirlilere mesajı nedir?

İzmir’i ve İzmirlileri çok seviyorum. Burasının enerjisi ve havası çok farklı. İlk fırsatta yine İzmir’e geleceğim.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

KELİMELERE FISILDAYAN ADAM: ALİ İHSAN VAROL

Radyoizmir

Demir Demirkan ile röportaj yaptık!

Radyoizmir

Doğukan Manço ile röportaj!

Radyoizmir

Yorum bırak