Radyo İzmir
Röportajlar

YAŞAR KURT ile unutulmaz bir röportaj yaptık!

YAŞAR KURT: MÜZİK YAPMAK BENİM YAŞAM BİÇİMİM

Spot: Rock müziğin önemli isimlerinden, kendine özgü tarzı ve parçalarıyla tanıdığımız Yaşar Kurt, arkadaşımız Volkan Çelik’in konuğu oldu. Müzik yapmanın kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Yaşar Kurt, “Bizim konserlerimizde izdiham olmaz, kavga çıkmaz, mutsuz insan göremezsin, şarkılar hep bir ağızdan söylenir, pozitif bir ortam vardır. Sen de müzisyen olarak o kitleye çalmaktan mutluluk duyarsın. Gerçekten benim kitlem böyle bir kitle. Bu nedenle müzik yapmak benim için müthiş bir zevk, bir yaşam biçimi” dedi.

Son günlerde hayat nasıl gidiyor. Kısaca bahseder misin?

Son günlerde daha fazla doğada yaşamaya başladım. Yaşadığım kenti değiştirdim, kent havasından biraz uzaklaştım. Bu ara farklı Rock projeleri yaptım. Kurtalan Ekspres ile turneler yaptık, çok güzel konserlerimiz oldu. Çalışmalarımız sürüyor.

Eski şarkıların ile yeni şarkıların arasında ne gibi farklar var?

Eski şarkılar tamamen kendini tek gitarla ifade eden, bütün kurgusu bir gitar ve bir vokal üzerine olan şarkılardı. Zaman içinde etnik müzikle yakınlaşmaya başladım. Müziği kendi duygusallığımla yaratıyorum diyebilirim. Bir süredir Karadeniz müziğine yoğunlaştım. Yakında yayınlanacak olan bazı eserler var. Rize Çamlıhemşin’e özgü şarkıları yorumladım. Samistal Yaylası hala favori parçam. Çok güzel şarkılar var orada. Şarkıların adı yok, çünkü çoğu anonim. Dilden dile dolaşmış.

Son dönemlerde albüm yerine single mı yapmaya karar verdin?

Albüm çok ciddi bir birikim. Çok uzun zaman harcaman gerekiyor. Artık bu işler biraz zorlaştı. Yoksa albüm yapmak büyük bir keyif. Single’lar ile değişik sound’lar deneyebiliyorsunuz. Bu nedenle single’lar tercihimiz oluyor açıkçası.

Çok farklı bir dinleyici kitlen var. Bunu nasıl değerlendiriyorsun?

Yaptığım müziğin hitap ettiği bir dinleyici kitlesi var. Hikaye ettiğim konular var. Bizim konserlerimizde izdiham olmaz, kavga çıkmaz, mutsuz insan göremezsin, şarkılar hep bir ağızdan söylenir, pozitif bir ortam vardır. Sen de müzisyen olarak o kitleye çalmaktan mutluluk duyarsın. Gerçekten benim kitlem böyle bir kitle. Bu nedenle müzik yapmak benim için müthiş bir zevk, bir yaşam biçimi. Belki de bu kitle olmasaydı, konser performansları meselesini bu kadar uzun sürdüremezdim. Sanatın gerçek anlamı, yaratıcılıktır. Sanat, alternatif üretir. Ben, dinleyici kitlemi buna değer veren insanlar olarak kabul ediyorum. Sonuçta ben deneysel müzik yapıyorum. Şarkılarım, benim ve kitlem için farklı bir deneyim oluyor. 20 yıl önce yaptığım şarkıları hala söylemek zorundayım, çünkü yeni kuşak bunları dinlemek istiyor. Onları söylemediğim zaman konser olmamış oluyor. Araya da yeni şarkılarımı sıkıştırıyorum. Bizim anlatacak hikayemiz bitmiyor. Bu tamamen seyirci ile ilgili. Seyirciden geri dönüşü alırsan, sahnede 4 saat çalıyorsun. Kitle ile iyi bir iletişim kurman gerekiyor. Konser dünyası böyle bir şeydir.

Bizim ne yazık ki Rock Festivallerimiz azaldı. Bu festivallerin gençlerle buluşmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Mutlaka sayıları artmalı. Yeni jenerasyonun sound’larını görüyorum. Bazıları akustik sound’a yöneliyor. Bu çok ilgimi çekiyor. Gençlerle bu sound’larda buluşabiliriz bence.

Sesine yakışan çok fazla şarkı var. Eski parçaları cover’lamayı düşünüyor musun?

Aslında biz 2007 yılında ‘Hikayeli Şarkılar’ konseptinde biz konserler dizisi yaptık. Hatta uzun yıllar sürdü. 70’lerden, 80’lerden, 90’lardan bizi çok etkileyen sanatçıların şarkılarını tekrar yorumladık. Bunun içinde Grup Gündoğarken, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil, Cem Karaca, Barış Manço gibi önemli isimler vardı. Onların bıraktığı bir takım izlerden faydalandık. Bunun bir albüm versiyonunu da yapmak isterim aslında. Eski parçaları bugünün ruhuyla yorumlamak isterim.

Kendini kötüler misin?

Buna özeleştiri noktasından bakmak istiyorum. Bir övgü karşısında takındığın tutumdan ziyade, bir eleştiri karşısında takındığın tutum daha önemlidir bence. Bu seni ileriye götürür. Dolayısıyla çevremdeki arkadaşlarım beni eleştirirler. Bunları çok değerli bulurum. Herkesin fikrini alırım ve özeleştiri yaparım. Kendimi eleştirdiğim yanım; çok sosyal değilim. Arkadaşlarım beni bu konuda eleştiriyorlar.

Hayatının şarkısını yaptığını düşünüyor musun?

Hayır, sanmıyorum. Henüz ona ulaşamadım. Ama belki de yapmışımdır. Bunu hayatımın son evrelerinde öğrenirim belki. Ama şu anda öyle bir şarkı yok. Şarkı yapmak istiyorum, şarkı yapmayı çok seviyorum. Her zamanımın, her yaşımın bir şarkısı olmasını istiyorum. Yaşadığım sürece şarkı yapmaya devam edeceğim.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

Demir Demirkan ile röportaj yaptık!

Radyoizmir

Doğukan Manço ile röportaj!

Radyoizmir

KELİMELERE FISILDAYAN ADAM: ALİ İHSAN VAROL

Radyoizmir

Yorum bırak